Skarbiec Ducha Gór

Skarbiec Ducha Gór to galeria, w której można obejrzeć i kupić produkty rękodzielnicze, które powstają w Karkonoszach. Są tu piernikowe cuda, rzeźby, ceramika, biżuteria, pyszne przetwory i wiele, wiele innych. Skarbiec daje niepowtarzalną okazję na zakup oryginalnych lokalnych wytworów dla siebie lub na pamiątkę z wakacji. Karpacz pokoje do wynajęcia
Dom Lalki Adoptowanej to dzieło pani Urszuli Jonkisz. Zgromadziła tu przeróżne lalki, a także pajacyki, misie, pacynki i zabawki pluszowe. Całą kolekcja stanowi swoisty „Cyrk Pani Uli”, a mieści się przy ulicy Rybackiej 3b.
Profesor Carl Morgenstern (1847 – 1928) był znakomitym artystą, który uwieczniał pejzaże Karkonoszy w rysunkach, obrazach olejnych, akwarelach i akwafortach. Przyjeżdżał w góry wraz ze swoimi studentami, jak również sam – celem przemierzania wyższych partii Karkonoszy. W końcu zdecydował się zamieszkać w Karpaczu, przy dzisiejszej ul. Skłodowskiej. W 1913 roku powstała fundacja Carla i Elisabeth Morgensternów, która zrzeszała artystów związanych z Karkonoszami. Dzieła Carla Morgensterna często były wykorzystywane przy drukowaniu pamiątkowych widokówek. Karpacz kwatery
Budowa barokowej kapliczki rozpoczęła się w 1655 roku, wzniesiono ją na polecenie Krzysztofa Schaffgotscha. Wewnątrz ustawiono skromny ołtarzyk, a od roku 1807 roku trwały tu regularne nabożeństwa, które przyciągały coraz więcej wiernych. Z czasem pielgrzymki przekształciły się w wędrówki typowo turystyczne co sprawiło, że kapliczka stała się małym schroniskiem. Kilkadziesiąt lat później obiekt odremontowano i wznowiono nabożeństwa. Dziś można w niej podziwiać granitowy ołtarz i figurki świętego Wawrzyńca, świętego Wojciecha oraz Matki Bożej. Kapliczka jest miejscem spotkań ludzi gór. 10 sierpnia każdego roku obchodzone jest tu święto przewodników sudeckich, w którym udział biorą także ratownicy GOPR, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz pracownicy KPN.
Karpacz może pochwalić się pięknym, reprezentacyjnym deptakiem znajdującym się na głównej ulicy miasta – Konstytucji 3 Maja. Otaczają go restauracje, kawiarnie czy sklepy z pamiątkami. Powstał on dzięki wspólnej pracy urbanistów, architektów i projektantów miejskich przestrzeni. W związku z budową deptaka uruchomiono obwodnicę prowadzącą przez tunel znajdujący się pod stokiem Kolorowa. Dzięki temu główną ulicą Karpacza można bezpiecznie spacerować.
Zapraszamy wszystkich na Interaktywną Wystawę Modeli z Klocków LEGO do Karpacza przy ul. Konstytucji 3 Maja 24. Wspaniałe miejsce w którym można zobaczyć wyjątkowe, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju budowle z klocków LEGO zbudowane według naszych własnych, autorskich projektów, oraz inspirowane pomysłami artystów z całego świata. Tylko u nas przedsięwzięcia tematyczne utożsamiane z Karpaczem i regionem. Zobaczyć tu można między innymi Kościółek Wang „z lotu ptaka” , Stację narciarską i ruchomy wyciąg Winterpol w Karpaczu.
Granitowa skała, znajdująca się ok. dwustu metrów poniżej Dzikiego Wodospadu. Tutaj rzeka tworzy kaskadę, a w korycie rzeki Łomnica znajduje się duży basen eworsyjny, na którego dnie znajdziemy granitowe podłoże. Powyżej lustra wody znajduje się marmit – garniec wirowy wyżłobiony przez kamienie na kształt studzienki. Jest to największy garniec wirowy w Sudetach.
Lipa Sądowa jest pomnikiem przyrody i znajduje się pod ochroną. Liczy sobie ponad sto pięćdziesiąt lat, a jej obwód to około pięć metrów. Rośnie naprzeciwko dzisiejszej restauracji „Bachus”. Jej nazwa pochodzi od wykonywanych pod nią niegdyś sołtysich sądów.
Henryk Tomaszewski, twórca i wieloletni dyrektor wrocławskiego Teatru Pantomimy, sercem był silnie związany z Karkonoszami. W 1968 zamieszkał w domu przy ul. Karkonoskiej i zajął się kolekcjonowaniem lalek, które potem przekazał Muzeum Lalek. Henryk Tomaszewski zmarł 23 września 2001 roku i został pochowany na cmentarzu przy Kościółku Wang. W każdą rocznicę Jego urodzin – 20 listopada – mieszkańcy Karpacza spotykają się i wspominają Mistrza.