Karczma w Karpaczu

Budynek Karczmy Sądowej z 1602 roku, znajdujący się przy ul. Konstytucji 3 Maja. W siedemnastym wieku pełnił funkcję siedziby lokalnych władz oraz miejsca, w którym mogli zatrzymać się pielgrzymi. Dzisiaj w budynku działa dom „Bachus”. Tuż obok stoi pomnik przyrody – Lipa Sądowa. Karpacz pensjonaty

Dawni laboranci zajmowali się zbieraniem ziół i wyrabianiem z nich leków dla ludności. Susz przechowywali w specjalnych budynkach, a przy każdym takim domku funkcjonował ogród, w którym rosły rozmaite zioła. W Domu Laboranta z dziewiętnastego wieku można zobaczyć zdobione pudełka, w których przechowywano rośliny, dokumenty oraz portret ostatniego laboranta – Ernsta A. Zolfla. Domek oraz ogród można zobaczyć przy ul. Konstytucji 3 Maja 26.
Bajkowe miejsce nie tylko dla dzieci, pełne znanych postaci i wzruszających opowieści. Na terenie parku ustawiono domki, a każdy z nich przeniesie nas w świat innej bajki, np. „Królowej Śniegu”, „Jasia i Małgosi” czy „Kopciuszka”. Najmłodsi mogą ponadto skorzystać z gier i zabaw na wodzie oraz odkryć skarb Ducha Gór. Aktualny cennik na stronie www.parkbajek.pl. Adres: Karpacz, ul. Wilcza 2. Telefon: 783 959 868. Karpacz agroturystyka

W podziemiach Karkonoskich Tajemnic, zaaranżowanych przez artystów światowej sławy, odwiedzający mają możliwość poznania najwspanialszych przekazów, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, m.in. historii o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legend przedstawiających Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory. Fakt, iż ekspozycja jest interaktywna, sprawia, że stajemy się częścią tajemniczego i magicznego świata Karkonosza. W siedzibie Ducha Gór, strzeżonej przez ogromną rzeźbę Władcy Karkonoszy, nie zabrakło także miejsca dla tajemniczego kostura, niezwykłych hutników szkła, magicznego sekretarzyka Ducha Gór, smoczej harfy z niewidzialnymi strunami, alchemicznej komnaty Czterech Żywiołów czy okazów najbardziej niesamowitych owadów żyjących w najbliższym otoczeniu Karkonosza. Czynne cały tydzień od 10:00 do 18:00 Ceny biletów: Dzieci: 15 zł Dorośli: 19 zł Grupy zorganizowane: 12 zł Karkonoskie Tajemnice to jedna z największych atrakcji w Karpaczu dla całych rodzin.

Kościół Nawiedzenia NMP powstał na początku dwudziestego wieku. Budowla posiada dość oryginalne zwieńczenie wieży, w której to znaleziono podczas remontu w 2007r. trzy pergaminowe dokumenty pisane ręcznie w języku niemieckim z 1909-10-28. Dokumenty opisywały starania o budowę kościoła, warto zacytować jedno zdanie: „Niech najobfitsze błogosławieństwo Boga Najwyższego spocznie na tym kościele i na wszystkich, którzy kiedykolwiek go pobożnie nawiedzą” (cytat z oryginału z dn. 28.10.1909 r.: „Moge Gottes reichsten Segen…”).
Biały Jar to głęboka nisza niwalna, często błędnie nazywana kotłem polodowcowym, która opada z Równi pod Śnieżką dwoma wąwozami, a następnie przekształca się w dolinę. Zimą szlak żółty przechodzący przez ten teren jest zamknięty ze względu na bardzo duże zagrożenie lawinowe. Największa tragedia w polskich górach po drugiej wojnie światowej rozegrała się w Białym Jarze. 20 marca 1968 roku na skutek zejścia lawiny zginęło dziewiętnaście osób. W Białym Jarze zima trwa najdłużej, jest to więc idealne miejsce dla narciarzy.

Kilkumetrowy wodospad powstały na skutek spiętrzenia zaporą przeciwrumszową wód Łomnicy. Położony jest opodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę i jest jednym z ulubionych miejsc turystów. Malownicza kaskada jest idealnym tłem do pamiątkowego zdjęcia.
Kościółek Serca Pana Jezusa położony w samym centrum Karpacza przy głównej drodze. Został wybudowany w 1908r. z granitu ciosanego w stylu tyrolskim. Powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Budowy Kościoła. Wewnątrz zobaczymy ołtarz z piaskowca, drewnianą ambonę z pejzażami Karkonoszy oraz obrazy świętych.