Zamość

Zamość noclegi – „Perła Renesansu”, „Padwa Północy”, „Miasto Arkad” – skąd te wymyślne nazwy? Zamość jest po prostu miastem wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju. Drogi gościu, czy byłeś kiedyś w Zamościu?
Swoją przygodę z Roztoczem warto zacząć od Zamościa. Miasto z bardzo bogatą historią, gdzie dawne czasy zostawiły po sobie sporo do obejrzenia. Pewnie słyszeliście na historii (o ile nie spaliście) o Hetmanie Janie Zamoyskim.  To właśnie on założył miasto Zamość i przyczynił się, do tego, że miejsce to dziś jest tak ciekawe. Nie wiem czy wiecie ale funkcjonowała tutaj Akademia Zamojska- jedna z dwóch uczelni wyższych w kraju.  Starówka? Jedna z najładniejszych w Polsce. ( Na liście UNESCO) Rynek otoczony zabytkowymi kolorowymi kamieniczkami, masywne arkady i ratusz z dobudowanymi w międzywojniu schodami. Drugiego takiego nie znajdziesz. Zamość agroturystyka
tanie noclegi Zamość to nie tylko wyjątkowy rynek…
Żeby taki rynek mógł istnieć potrzebne były masywne i solidne mury obronne. Zamość to miasto twierdza. Obudowane dookoła bastionami, bramami i fosą ( słyszałem, że władze miasta planują zalać fosę wodą, tak jak było kiedyś) Ciągle trwają prace poświęcone renowacji i odbudowaniu kolejnych części fortyfikacji.

Zamość to także zoo, muzeum arsenał i budynek byłej Akademii Zamojskiej – wyższa uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Zamość pokoje do wynajęcia

Zamojskie Stare Miasto, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zamość pensjonaty
26 czerwca 2004, na „II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO”, miasta i obiekty w Polsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO.
Zabytkowe Stare Miasto i pobliski pas wzniesień Roztocze sprawiają, że rolę odgrywa tu turystyka, jaka rozwinęła się w mieście po tym wydarzeniu. Miasto dysponuje rozwiniętąinfrastrukturą turystyczną, posiada wiele obiektów noclegowych (osiem hoteli, liczne motele, pokoje gościnne, zajazdy i inne) i gastronomicznych oraz przeznaczony zwłaszcza dla turystów, Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej (w dwóch obiektach: w ratuszu i na Plantach), ułatwiający pobyt i zwiedzanie miasta. Zamość stanowi też bazę wypadową na Roztocze.
Mieści się tu również oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (na Starym Mieście).
Oprócz zabytkowego Starego Miasta i Rotundy z muzeami oraz galeriami, ciekawa atrakcja miasta to także jedyny w województwie lubelskim (jeden z trzech po wschodniej stronie Wisły, poza Warszawą i Płockiem) ogród zoologiczny.
Na stacji kolejowej bierze początek Szlak Turystyczny im. W. Podobińskiej prowadzący przez Roztocze Środkowe: Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Krasnobród, wzniesienie Wapielnia, do Suśca, przy którym znajduje się Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej
Atrakcyjność Zamościa podkreśla także uznanie Starego Miasta, jako jednego z „Siedmiu cudów Polski”, wybieranych w 2007 roku w plebiscycie ogłoszonym przez dziennik”Rzeczpospolita”, spośród dwudziestu siedmiu obiektów nominowanych w Polsce.