Piękne krajobrazy na Roztoczu – Polańczyk

Polańczyk noclegi – to miejscowość uzdrowiskowa w gminie Solina, powiecie leskim, w województwie podkarpackim. Siedziba władz gminy Solina. Położona malowniczo na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego.

Wieś Polańczyk pokoje gościnne lokowano na prawie wołoskim w dobrach sobieńskich rodu Kmitów.

Polańczyk istniał już w 1580 roku pod nazwą Polieszczańskie (od potoku Leszczyńskich). Obecna nazwa przyjęła się pod koniec XVII wieku, kiedy właścicielami wsi byli Polańscy. Polańczyk domki

Po II wojnie światowej ze wsi wysiedlono Ukraińców. Po powstaniu Zalewu Solińskiego w latach 1961 – 1968 Polańczyk zmienił swoje oblicze. Na półwyspie oblanym wodami jeziora zbudowano wielkie domy wczasowe i sanatoria.

Od 1974 roku posiada status uzdrowiska. Polańczyk pensjonaty

Przez okoliczne wzgórza przebiega szlak turystyczny (zielony) prowadzący z Leska do góry Krysowa na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Polańczyk ma ma bogatą bazę leczniczą. Leczy się tutaj m.in. choroby układu oddechowego i moczowego oraz choroby kobiece. Polańczyk agroturystyka

Pod koniec XVIII w. cesarzowa Maria Teresa ofiarowała 8000 złotych reńskich tutejszej parafii, za co ksiądz zobowaiązany był odprawić 26 mszy św. w roku w jej intencji. W miejscowości znajduje się dawna cerkiew pw. św. Paraskewii. Wewnątrz można zobaczyć cudowną ikone Matki Bożej z Łopienki pochodzącą z I poł. XVIII w. Obecnie Polańczyk będący dzisiaj największym bieszczadzkim kurortem, odwiedzany jest przez kuracjuszy, którzy ratują swe zdrowie występującymi tu wodami mineralnymi (zalecane przy leczeniu chorób układu oddechowego, moczowego i chorób kobiecych) oraz turystów. w związku z tym coraz bardziej rozwija się infrastuktura turystyczna. Prócz istniejących tu od lat 70 tych sanatoriów i domów wczasowych, powstają nowe pensjonaty, kempingi, restauracje, bary, pola namiotowe. W lecie skorzystać można ze strzeżonego kąpieliska, przystani wodnych, wypożyczalni sprzętu wodnego. W zimie funkcjonuje kilka niewielkich wyciągów narciarskich.