O Parku Karkonoskim

KPN został utworzony 16 stycznia 1959 roku, jego powierzchnia wynosi 5575 ha. Usytuowany jest na północnych stokach Karkonoszy, między przełączą Okraj na wschodzie a Mulawskim Wierchem na zachodzie, a także między granicą państwowa na północ a południowymi granicami nadleśnictw Śnieżka i Szklarska Poręba. Oprócz tego w skład Parku wchodzą dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim, a mianowicie: góra Chojnik na południu Jeleniej Góry oraz Wodospad Szklarka na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba. Karpacz agroturystyka

W skład Karkonoszy wchodzi ok. 900 roślin, a na terenie Parku występuje ok. 40 gatunków ssaków (m.in. muflony, lisy, bobry sarny), 90 gatunków ptaków (m.in. sóweczka, płochacz halny, cietrzew) oraz 16 gatunków nietoperzy. Karpacz pensjonaty

Obszar KPN jest pod wieloma względami unikatowy. Rzesze turystów mogą podziwiać na jego terenie liczne skałki o fantastycznych kształtach, kotły i jeziora polodowcowe oraz malownicze wodospady.  W 1992 roku KPN stał się częścią przygranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše (MaB). Rocznie KPN odwiedza ponad 1,5 mln turystów. Przygotowana infrastruktura turystyczna obejmuje 112 km szlaków, 10 wyciągów i 12 schronisk. Najbardziej atrakcyjna porą wędrówek po Karkonoszach jest okres od połowy maja do połowy października.

Najpopularniejsze i najciekawsze atrakcje KPN to:

  • Śnieżka – należący do Korony Gór Polskich najwyższy szczyt Parku i zarazem całych Sudetów  (1602 m n.p.m.). Jest to miejsce najczęściej i najchętniej odwiedzane przez turystów, gdyż z wierzchołka góry rozciąga się przepiękny widok na całe Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Na Śnieżce znajduje się obserwatorium meteorologiczne, restauracja, kaplica św. Wawrzyńca.
  • Wodospad Szklarki – drugi co do wysokości wodospad w Karkonoszach, gdzie woda spada kaskadą z wysokości 13 m. Dzięki dogodnemu dla turystów położeniu, a także przystosowaniu dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wodospad ten jest najczęściej odwiedzanym wodospadem w Karkonoszach. Nad wodospadem usytuowane jest schronisko Kochanówka.
  • Wodospad Kamieńczyk – jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach (846 m n.p.m.), posiada trzy nierówne progi o łącznej wysokości 27 m. Za środkowym progiem znajduje si ę sztucznie wykuta grota zwana Złota Jamą. Natomiast poniżej wodospadu znajduje się kanion Kamieńczyka o długości 100 m i szerokości 15 m, ściany mają wysokość 25 metrów. Niedaleko od wodospadu mieści się schronisko Kamieńczyk, w którym można wypocząć podziwiając wodospad z góry.
  • Góra Chojnik – na jej szczycie (627 m n.p.m.) znajduje się XIV w. twierdza. Od południowo-wschodniej strony góry znajduje się 150 metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.  Z zamkowej baszty rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na Zamku co roku odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”, ale można także samemu sprawdzić swoje umiejętności rycerskie strzelając z kuszy. Na górze działa schronisko dysponujące restauracją oraz miejscami noclegowymi.