Karpacz turystycznie

Karpacz noclegi to nieduże miasto u stóp Karkonoszy, ale duży ośrodek turystyczny. Naturalne, geograficzne atrakcje turystyczne Karpacza to Karkonosze i ich najwyższy szczyt Śnieżka i inne szczyty w pobliżu: Smogornia, Kopa, karkonoskie skałki w okolicy noclegi Karpacz: Pielgrzymy, Słonecznik, Krucze Skały. noclegi w Karpaczu znajduje się takżeDziki Wodospad.
Najbardziej znaną atrakcją turystyczną stworzoną przez człowieka jest Świątynia Wang. Warto również odwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki, Miejskie Muzeum Zabawek, Skocznię Orlinek, Bajkową Chatę, Karkonoskie Tajemnice. Karpacz jest także atrakcyjny dla miłośników aktywnego wypoczynku. Poza oczywistymi wyciągami i trasami narciarskimi, w Karpacz wille działa całoroczne lodowisko, aquaparki, park linowy czy letni tor saneczkowy. W okolicy Karpacz ośrodki wypoczynkowe działają również miejsca, w których można pojeździć konno.
Karpacz to bardzo atrakcyjne miejsce dla rodzin z dziećmi.
Zapraszamy do klikania na zakładki po lewej stronie, aby zapoznać się z poszczególnymi atrakcjami w Karpaczu, a później do odwiedzenia Karpacza i spędzenia tutaj długiego weekendu, sylwestra czy urlopu.
Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, a jego architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Uroczyste poświęcenie odbyło się 28 lipca 1844. Pierwotnie budowla nie posiadała granitowej dzwonnicy, której zadaniem jest chronić świątynię przed silnymi porywami górskiego wiatru. Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej, cmentarz przykościelny i epitafium hrabiny Fryderyki von Reden.

Muzeum Sportu i Turystyki mieści się w centrum Karpacza przy ul. Kopernika w zabytkowej, górskiej chacie o konstrukcji przysłupowej. Można tu obejrzeć eksponaty podzielone tematycznie na kilka działów: historia turystyki karkonoskiej, dzieje sportu zimowego w Karkonoszach, środowisko przyrodnicze Karkonoszy.
Organizowane są również wystawy czasowe. .

W muzeum można podziwiać kolekcję lalek i zabawek z całego świata (ponad 2000 eksponatów), której podstawę stanowi prywatny zbiór Henryka Tomaszewskiego – twórcy Pantomimy Wrocławskiej.
Pierwotnie Muzeum znajdowało się na ul. Karkonoskiej 5, jednakże w 2012r zostało przeniesione i od 25 IV zabytkowe, porcelanowe lalki, urokliwe misie i inne zabawki można oglądać w nowej siedzibie Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu  przy ulicy Kolejowej 3.
Muzeum mieści się w wyremontowanym, dawnym budynku dworca kolejowego. Zabawki ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego znalazły swoje miejsce na parterze, w dużej sali. Na 1. piętrze będziemy   prezentować Państwu wystawy czasowe. W nowym miejscu udało się zachować charakter i styl ekspozycji zaprojektowanej przez twórcę Muzeum, a niektóre zabawki zyskały nowy wizerunek .
Dodatkową atrakcją jest sala kolejnictwa, w której pokazane są eksponaty z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Sląskiej oraz ze zbiorów własnych Muzeum. Małych miłośników kolei zachwyci wagon towarowy o długości 3 metrów, kasa biletowa oraz miniatury kolejek. Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
„BAJKOWA CHATA” – przenosi nas do zaczarowanego świata baśni i legendy.
Po przekroczeniu progu magicznego lasu docieramy do kolejnych bajkowych krain. Zobaczymy tu Świętego Mikołaja, który razem ze swoimi pomocnikami elfami przygotowuje prezenty, czarownice zajęte czarami w swojej leśnej chacie, lub czarnoksiężnika Merlina obserwującego nieboskłon z tarasu swojej komnaty.
Odwiedzimy lodową krainę „Królowej Śniegu”, oraz „Śpiącą Królewnę”. Spotkamy Jasia i Małgosię więzionych przez złą Babę Jagę mieszającą w kotle tajemne mikstury.
Wszystkie te, oraz inne naturalnych rozmiarów postacie umieszczone w klimatycznej scenerii dopełnionej dźwiękiem i grą świateł dadzą odwiedzającym niezapomniane przeżycia, a fotografie z tej wycieczki pozostaną wspaniałą pamiątką chwil spędzonych w Karpaczu.
Zapora na Łomnicy zbudowana została w ramach programu przeciwpowodziowego w latach 1910-1915. Z jednej strony powstało małe jeziorko, a z drugiej – malownicza kaskada nazywana Wodospadem Łomnicy. Zbudowana jest z granitowych bloków a jej korona ma długość około stu metrów. Górą poprowadzony jest czerwony szlak turystyczny.
W centrum Karpacza, przy ulicy Konstytucji 3 Maja, stoi dawna karczma sądowa z 1602 r. Pełniła funkcję siedziby lokalnych władz. Mogli się tu również zatrzymywać wędrowni pielgrzymi. Obecnie istniejący budynek karczmy sądowej, dzisiejszy „Bachus”, został wybudowany w roku 1836. Na jego frontonie znajdują się ciekawe drewniane płaskorzeźby, przedstawiające wójta oraz mnicha trzymającego kufel przedniego karkonoskiego piwa.
Po drugiej stronie głównej ulicy „lipa sądowa” mająca ponad 5 m obwodu, uznana za pomnik przyrody.